Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

** gesprek over karper sterfte Dompekolk

terug naar overzicht

Zaterdag, 7 september 2019

Enige tijd geleden is er met een aantal leden gesproken over de karper sterfte op de Dompe kolk.
Het is al begonnen in het najaar van 2018 en de berichten over dode karpers bleven komen tot ver in het voorjaar van 2019.
Het is natuurlijk nooit leuk als er een sterfte komt op prachtige wateren, waar menig lid zijn karper probeert te vangen. 
Al snel kwamen er vele discussies over de oorzaak op gang. Zo zou er veel te veel gevoerd worden, te veel karpers uitgezet zijn en wellicht zijn de forel uitzettingen wel de boosdoener. Het is en blijft gissen naar de exacte oorzaak. Tot op de dag van vandaag weten we het simpelweg niet. Feit is, dat er veel karpers, waaronder de gehele toplaag, het lootje hebben gelegd. 
We besloten om een gesprek met fanatieke leden aan te gaan, om zoveel mogelijk informatie te vergaren. het moddergooien moest maar eens voorbij zijn en hebben we gesproken over mogelijke oorzaken, maar misschien wel belangrijker: Wat moeten we nu doen met de Dompe kolk? 
Alle opties zijn besproken. Denk aan volledige afsluiting voor een bepaalde periode, voer campagnes verbieden en natuurlijk het uitzet beleid. Gezien we niet exact weten hoeveel karpers er zijn dood gegaan, weten we ook niet hoeveel er nog wel zwemmen. Daarbij is er in het verleden ook een grote sterfte geweest en heeft het zich op een natuurlijke manier hersteld. Volgens ons en de aanwezige leden is een volledige afsluiting van de kolk niet noodzakelijk. Ook hebben we besproken dat er goed nagedacht moet worden over uitzettingen in de toekomst. Het is natuurlijk een relatief klein water en bij een massale uitzetting, wordt de kans op sterfte groter ivm bacterie huishouding van iedere vis op zich. We hebben toegezegd dat hier goed over nagedacht zal worden. De voer campagnes kunnen we helaas weinig aan doen op gebied van handhaving. We hopen dat iedereen die hier in de toekomst een karper wil vangen, dit met beleid zal doen. Geen grote hoeveelheden voeren, want dat is echt niet nodig. Daarbij als u al denkt dat het helpt, hoeveel leden zullen dezelfde gedachtegang hebben? Binnen het bestuur is er al iemand geweest die dit geconstateerd heeft. Op een avondje vissen zag hij vier serieuze karpervissers bij hem komen, om te vragen of het erg is dat ze wat gingen voeren. Vier man voeren op zo een klein water? Zal het helpen? 

De uiteindelijke conclusie is eigenlijk eenvoudig. We hopen in de toekomst geen sterfte meer te krijgen en daar kunnen we allemaal aan meewerken, zolang we ons verstand er bij houden. geen massale uitzetting (die er overigens niet geweest is laatste jaren), geen grote voer campagnes meer en elkaar aanspreken wanneer men misstanden aantreft. Dat er nog karpers zwemmen op de dompekolk is een zekerheid, maar hoeveel weten we niet. 
We willen iedereen vragen die er nog vist op karper, om zijn of haar vangst te melden bij het bestuur, zodat we een indicatie kunnen maken wat er nog zwemt en welke actie we hier op kunnen nemen nog.
Stuur dus alsjeblieft een foto van je vis naar info@hvonsvermaak.nl of stuur hem via de messenger van Facebook.

Zo kunnen we ALLEMAAL ons steentje bijdragen aan een gezonde toekomst op de dompekolk